Procesiunea Floriilor în capitala Banatului

La Timișoara, comemorarea marelui praznic al Intrării Domnului în Ierusalim, numit în popor și Floriile, a debutat în ajunul sărbătorii, prin îndătinatul pelerinaj al credincioșilor bănățeni cu icoane, flori și ramuri verzi de salcie în mâini.

Procesiunea Floriilor din capitala Banatului a reunit clericii și credincioșii din parohiile urbane, într-o acțiune cu caracter doxologic și anamnetic, actualizând evenimentul din istoria mântuirii, când Mântuitorul Hristos a intrat cu ovații, înainte de sărbătoarea Paștilor, în cetatea Iersusalimului. Litania s-a desfășurat pe următoarele trasee:

• Biserica Ortodoxă din Piața Alexandru Mocioni nr. 9 – B-dul 16 Decembrie 1989 – Podul Traian – Catedrala mitropolitană;
  • Biserica Orotdoxă din strada profesor George Dragomir (Piața Crucii) – B-dul Mihai Viteazul – Podul de la Universitate – B-dul Regele Ferdinand (contrasens) – Catedrala mitropolitană;
  • Mitropolia Banatului – B-dul C.D. Loga (trotuar) – Catedrala mitropolitană.

Împreună cu Înaltpreasfinţitul Părinte Ioan, Arhiepiscopul Timișoarei și Mitropolitul Banatului, cele trei grupuri de pelerini s-au îndreptat de la bisericile parohiale centrale și de la reședința mitropolitană, în duh de rugăciune și în armonia imnelor de laudă, spre Catedrala mitropolitană, unde au fost întâmpinaţi de Preasfințitul Părinte Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timișoarei.

Procesiunea Stâlpărilor s-a încheiat pe platoul din fața Catedralei, când toate cele trei grupuri de pelerini s-au reunit într-o frumoasă comunitate de credincioși, mărturisitoare a Dumnezeului-Înomenit. Programul liturgic a continuat în interiorul sfântului lăcaș de cult cu săvârșirea Slujbei Vecerniei Mari și a Litiei, oficiată de Preasfințitul Părinte Paisie Lugojanul, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi, în prezența Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Ioan.