Programul slujbelor la hramul Mănăstirii Timișeni

De praznicul „Tăierii Capului Sfântului Proroc Ioan Botezătorulˮ, 29 august, Mănăstirea Timişeni-Şag, din cadrul Arhiepiscopiei Timişoarei, îşi serbează hramul. Pentru credincioșii bănățeni cinstirea Sf. Ioan Botezătorul este un ales moment duhovnicesc, când se alătură în rugăciune obștii monahale de aici.

Programul slujbelor închinate cinstirii Sf. Ioan Botezătorul se va desfășura astfel:

Marți, 28 august

18,00 Vecernie cu Litie

21,00 Taina Sfântului Maslu

22,00 Acatistul Sfântului Ioan Botezătorul

23,00 Utrenia

02,00 Sfânta Liturghie

 

Miercuri, 29 august

06,00 Sfințirea Apei și Taina Sf. Maslu

09,30 Sfânta Liturghie arhierească

***

Mănăstirea Timişeni-Şag  este ctitoria mitropolitului Vasile Lazarescu, din anul 1944. Serviciile religioase se oficiau la început în capela amenajată în interiorul imobilului. Desfiinţată în timpul regimului comunist, a fost reorganizată prin stăruinţa ÎPS Mitropolit Nicolae Corneanu. În 2002 a început construcţia unei biserici noi, a cărei piatră de temelie s-a pus în 10 mai, de praznicul Izvorul Tămăduirii, de către ÎPS Mitropolit Nicolae, și s-a început construcţia unui nou corp administrativ, finalizat în anul 2011.

 

 

Comments are closed.