Sesiunea de licență din toamnă de la Facultatea de Teologie din Timișoara

În zilele de 10 şi 12 septembrie 2019 a avut loc la sediul Centrului eparhial din Timişoara sesiunea de licenţă din toamnă pentru patru absolvenţi ai Facultăţii de Teologie din Timişoara, din ultima promoţie şi din promoţia anului 2013. Astfel, prima probă a constat din examenul scris la disciplina fundamentală Dogmatică ortodoxă, care s-a desfăşurat în ziua de marţi 10 septembrie, iar cea de a doua, joi 12 septembrie, când a avut loc susţinerea lucrării de licenţă, în prezenţa Înaltpreasfinţitului Părinte Mitropolit Ioan al Banatului şi a comisiei formate din cadre didactice ale Facultăţii. După declararea ca reuşiţi a candidaţilor şi după comunicarea mediei obţinute în urma susţinerii celor două probe, în biserica din incinta reşedinţei mitropolitane, după slujba de mulţumire, cei patru licenţiaţi au depus jurământul de credinţă faţă de instituţia emitentă şi faţă de Biserica Ortodoxă Română.