Sfânta Parascheva cinstită la Mănăstirea Dobrești

În ziua de prăznuire a Sfintei Cuvioase Parascheva, la 14 octombrie, Mănăstirea Dobreşti din Arhiepiscopia Timişoarei şi-a serbat hramul principal. Cu acest prilej, Sfânta Liturghie a fost oficiată de Preasfințitul Părinte Siluan, episcop al ortodox al românilor din Ungaria și de Preasfințitul Părinte Paisie Lugojanul, episcop vicar al Arhiepiscopiei Timișoarei.

Credincioşi din întreg Banatul şi-au îndreptat paşii spre mănăstirea ocrotită de Sfânta Cuvioasă Parascheva pentru a lua parte la slujbele religioase oficiate de obştea condusă de protos. Matei Buliga, stareţul aşezământului şi pentru a se închina la veşmântul Sfintei primit ca binecuvântare din partea Părintelui Patriarh Daniel. La sărbătoarea hramului au participat numeroşi credincioşi din Timișoara și din întreg Banatul, precum şi reprezentanţi ai autorităţilor locale şi judeţene.

Din soborul slujitorilor au făcut parte părinții protopopi de la Lugoj și Făget, preoţi şi diaconi de la parohiile şi mănăstirile învecinate aşezământului monahal din localitatea Dobreşti, ctitorie a Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române.

Cuvântul de învăţătură a fost adresat credincioşilor prezenţi la praznic de către Preasfinţitul Siluan care a subliniat modelul de aleasă vieţuire al Sfintei Cuvioase  Parascheva, ocrotitoarea Moldovei şi a întregii ţări, și care prin rânva întru cele duhovnicești a dobândit darul Duhului Sfânt. .

În finalul Sfintei Liturghii, a fost oficiată slujba de sfinţire a prinoaselor şi panihida mică. Răspunsurile liturgice au fost date de către grupul psaltic “Sf. Ierarh Nicolae”,  condus de diac. dr. Ion- Alexandru Ardereanu.

Sfânta Cuvioasă Parascheva, ocrotitoarea Mănăstirii Dobreşti

Mănăstirea Dobreşti a luat fiinţă în 9 iulie 2003 la iniţiativa şi stăruinţa Preafericitului Părinte Patriarh Daniel (pe atunci Mitropolit al Moldovei şi Bucovinei), originar din Dobreşti. În semn de evlavie şi preţuire faţă de Sfânta Cuvioasă Parascheva şi aducerea aminte de locurile natale, Părintele Patriarh Daniel a oferit în dar, odată cu înfiinţarea Mănăstirii Dobreşti, veşmântul care a acoperit moaştele Sfintei Cuvioase Parascheva de la Iaşi. Acesta este aşezat în biserica satului, într-o raclă din lemn de stejar, pe care este sculptat chipul Sfintei Cuvioase Parascheva încadrat de motive florale. Locul pe care se construieşte biserica a fost sfinţit la 23 octombrie 2005. Până la 1 iulie 2008 s-au întreprins eforturi pentru finalizarea proiectului şi pentru obţinerea autorizaţiilor necesare începerii construcţiilor. Cu această dată a început efectiv construcţia bisericii.

În prezent lucrările de pictură ale Sfântului Altar au avansat, acesta fiind pictat în proporție de 90%. Se lucrează la corpurile de chilii, unde s-a finalizat proiectul pentru curent electric și urmează montarea ferestrelor.