Sfântul Antim Ivireanul, cinstit de elevii Liceului Teologic Ortodox „Sfântul Antim Ivireanul” din Timișoara

Astăzi, 27 septembrie, când Biserica Ortodoxă Română îl sărbătorește pe Sfântul Ierarh Antim Ivireanul, considerat cel mai de seamă mitropolit al Țării Românești, elevii Liceului Teologic Ortodox „Sfântul Antim Ivireanul” din Timișoara și-au cinstit, prin participarea la Sfânta Liturghie, ocrotitorul spiritual. Sfânta slujbă a fost săvârșită de Preasfințitul Părinte Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timișoarei, înconjurat de un sobor de preoți. La final, Preasfinția Sa a binecuvântat elevii și cadrele didactice, rugându-l pe Sfântul Ierarh Antim Ivireanul să ocrotească această unitate de învățământ. Programul sărbătorii a continuat pentru elevii școlii (clasele primare) cu ateliere de lucru: pictură, mozaic, vizionare documentar, scriere caligrafică, cântări și povestiri tematice. De asemenea, clasele de gimnaziu au vizionat un documentar despre viața Sfântului Antim și influența acestuia asupra dezvoltării limbii române literare.

Din această toamnă, Școala Gimnazială „Sfântul Antim Ivireanul”, prima școală ortodoxă privată din județul Timiș, acreditată de Ministerul Educației și înființată după normele Ministerului Educației Naționale și Programele Școlare Naționale în vigoare, a devenit Liceul Teologic Ortodox (de stat) „Sfântul Antim Ivireanul”. Misiunea acesteia este de a crește generațiile viitoare de tineri cu o educație temeinică, fundamentată pe valori creștin ortodoxe, puternici și dornici să înfăptuiască binele în propria familie, la locul de muncă și în comunitate.

 

Comments are closed.