Sfințirea picturii Paraclisului Mănăstirii Timișeni-Șag

În Duminica după Botezul Domnului, Înaltpreasfințitul Părinte Ioan, Arhiepiscopul Timișoarei și Mitropolitul Banatului, s-a aflat în mijlocul obștii de la Mănăstirea Timișeni-Șag. Aici, Chiriarhul a fost întâmpinat de preoții slujitori și de stavrofora Casiana Șimon, stareța Mănăstirii Timișeni-Șag. Slujba Sfintei Liturghii a fost oficiată de un sobor de ieromonhi, preoți și diaconi, condus de arhim. Simeon Stana, exarhul mănăstirilor din Arhiepiscopia Timișoarei. La finalul sinaxei euharistice, Înaltpreasfinția Sa a explicat Evanghelia duminicii, subliniind valoarea pocăinței pentru mântuire, precum și nemărginita iubire a lui Dumnezeu față de oameni.

În continuare, Mitropolitul Banatului, împreună cu soborul slujitor, a oficiat slujba de sfințire a picturii Paraclisului cu hramurile „Întâmpinarea Domnului” și „Sfântul Ambrozie, Arhiepiscopul Mediolanului”, aflat în incinta Mănăstirii Timișeni. Cu acest prilej, în semn de prețuire, ostenitorii și binefăcătorii au primit Acte de cinstire, pentru jertfelnicia și sprijinul, aduse la construirea și înfrumusețarea lăcașului de cult.

Paraclisul Mănăstirii Timișeni-Șag, cu hramurile „Întâmpinarea Domnului” și „Sfântul Ambrozie, Arhiepiscopul Mediolanului”, s-a construit între anii 2010-2012, la inițiativa Arhim. Simeon Stana, duhovnicul mănăstirii și exarhul mănăstirilor din Arhiepiscopia Timișoarei. Între 2017-2018, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Ioan și prin jertfelnicia familiei Corina și Gavriil Cristian Olar din Timișoara, lăcașul a fost împodobit cu pictură, executată în tehnica „fresco”.