Slujire arhierească în Parohia Luncani

În Duminica a VI-a după Sfintele Paști, Înaltpreasfințitul Părinte Ioan, Arhiepiscopul Timișoarei și Mitropolitul Banatului a oficiat Sfânta Liturghie în Parohia Luncani din cadrul Protopopiatului Făget. Chiriarhul a fost întâmpinat de pr. protopop Bujor Păcurar, de pr. Romel Neamțu, parohul bisericii cu hramul „Adormirea Maicii Domnului”, de alți preoți invitați din parohiile învecinate, precum și de credincioșii parohiei, care au venit în număr mare la sfânta biserică pentru a se ruga împreună cu Chiriarhul lor. Cuvântul de învățătură a fost rostit de către Părintele Mitropolit, care a explicat pericopa evanghelică duminicală, ce prezintă vindecarea orbului din naștere, de către Domnul Iisus, pasaj ce se regăsește în Evanghelia de la Ioan, cap 9, 1-38; Înaltpreasfințitul Ioan a evidențiat bunătatea și dragostea Mântuitorului Hristos față de oamenii aflați în neputință și a actualizat acest mesaj pentru oamenii de azi, care chiar daca văd lumina zilei, aceștia sunt orbi, de cele mai multe ori întru cele duhovnicești, pentru că nu sunt în lumina lui Hristos.

În cadrul slujbei Părintele Mitropolit Ioan a sfințit în treapta de diacon pe teologul Claudiu Bihoi, care urmează a fi hirotonit preot pe seama Parohiei Jupani din Protopopiatul Făget. Răspunsurile liturgice au fost date de grupul coral al Parohiei Timișoara – Cetate condus de teologul Adrian Zaharia.

La finalul Sfintei Liturghii, Chiriarul alături de soborul diaconilor și preoților slujitori a sfințit troița din curtea bisericii parohiale și capela mortuară aflată în proximitatea bisericii. Pentru râvna casei Domnului și pentru sporirea patrimoniului parohial, părintele paroh Romel Neamțu a fost răsplătit cu distincția de iconom stavrofor; acesta a mulțumit lui Dumnezeu și Chiriarhului pentru darul primit, asigurându-l pe Părintele Mitropolit de dragostea sa și a întregii comunități parohiale din Luncani.

Parohia Luncani face parte din Protopopiatul Făget, are 123 de familii, iar biserica parohială a fost construită în anul 1975. Această parohie se află în vecinătatea Mănăstirii Luncanii de Sus.