Slujire arhierească la Catedrala mitropolitană din Timișoara

În Duminica a 26-a după Rusalii și prima Duminică din Postul Nașterii Domnului IIsus Hristos, mii de credincioși bănățeni au participat la Sfânta și Dummnezeiasca Liturghie de la Catedrala mitropolitană „Sfinții Trei Ierarhi” din Timișoara. Sfânta slujbă a fost oficiată de Înaltpreasfințitului Părinte Ioan, Arhiepiscopul Timișoarei și Mitropolitului Banatului, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi. După chinonic s-a dat citire Pastoralei Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române la prima Duminică din Postul Nașterii Domnului.

La finalul sinaxei euharistice, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Ioan a rostit un cuvânt de învățătură, reliefând semnificațiile duhovnicești ale pericopei evanghelice de la Sfântul Apostol Luca (12, 16-21), ce relatează pilda bogatului căruia i-a rodit țarina. În acest sens Chiriarhul Banatului a subliniat că bogatul neînțelept a perceput această lume ca și cum ar fi ultima și unica realitate, dorind să se înveșnicească nu în cer, ci pe pământ, fără vreo raportare la Dumnezeu și la semeni.

Comments are closed.