Slujirile Ierarhilor din Arhiepiscopia Timișoarei la sărbătoarea Acoperământului Maicii Domnului

În Duminica a 19-a după Rusalii Înaltpreasfințitul Părinte Ioan, Arhiepiscopul Timișoarei și Mitropolitul Banatului a s-a aflat în mijlocul credincioșilor de la Catedrala mitropopitană din Timișoara. La finalul Sfintei Liturghii, Înaltpreasfinția Sa a rostit un cuvânt de învățătură pe marginea pericopei evanghelice de la Luca (6, 31-36), ce ne prezintă predica de la munte, unde Mântuitorul Hristos vorbește despre Fericiri, respectiv despre iubirea vrăjmașilor. De asemenea, Înaltpreasfinția Sa a amintit și de colecta inițiată în întreaga Eparhie la începutul lunii septembrie, pentru ajutorul elevilor cu posibilități materiale reduse, pe care Biserica îi susține în demesul educativ, în vederea reducerii abandonului școlar. Această colectă este destinată, concomitent, și elevilor cu rezulatate excepționale la învățătură.

„Din primele zile ale lunii septembrie am lansat rugămintea de a se face o colectă pentru a ajuta copiii care la început de an școlar nu au cele de trebuință demersului educativ. Aici la catedrală s-au strâns 15.000 de lei, iar Asociația Femeilor Creștin Ortodoxe din Timișoara s-a ocupat de gestionarea acestui fond. A fost selectat un număr important de copii cărora le-au fost acordate burse. Am considerat că este bine și frumos, ca în această duminică, să le mulțumim în public credincioșilor care au făcut aceste daruri, și în acest sens am invitat o parte din beneficiarii acestei bucurii dohovnciești făcute de credincioșii din catedrala mitropolitană din Timișoara” a spus Înaltpreasfințitul Ioan.

La final, Înaltpreasfințitul Părinte Ioan a împărțit credincioșilor prezenți broșura „Despre Sfântul și Marele Sinod din Creat, 16-26 iunie 2016, Întrebări și răspunsuri”, apărută în acest an, la Editura Basilica. În acestă lucrare se regăsesc 53 de subiecte ce tratează despre cum s-a derulat acest Sinod și ce hotărâri au fost luate, pentru o mai bună transparență, lămurirea unor aspecte bisericești și popularizare în rândul credincioșilor.

Târnosirea bisericii din Parohia Bethausen

Din încredinţarea Înaltpreasfinţitului Părinte Ioan, Mitropolitul Banatului, Duminică, 1 octombrie, la sărbătoarea Acoperământului Maicii Domnului, Preasfinţitul Părinte Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei, a fost prezent în mijlocul credincioşilor din Parohia Bethausen, Protopopiatul Făget, unde a săvârşit Slujba de târnosire a bisericii cu hramul „Nașterea Maicii Domnului”.

Preasfinţia Sa a fost întâmpinat, la orele dimineţii, de soborul de preoţi şi diaconi, în frunte cu părintele protopop Bujor Păcurar şi părintele paroh Ovidiu Marinescu. La acest moment deosebit din viața comunității au participat reprezentanți ai autorităților locale, dar și un număr mare de credincioși din parohie și din împrejurimi.

După oficierea slujbei de târnosire, Preasfinţia Sa, împreună cu preoții slujitori, a săvârşit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie. În cadrul sinaxei euharistice, Preasfinția Sa, în semn de prețuire și apreciere pentru activitatea pastoral-misionară şi administrativ-gospodărească, l-a ridicat pe părintele paroh la rangul de iconom. Răspunsurile liturgice au fost date de Corul bizantin „Sfântul Ierarh Nicolae” al Facultății de Litere, Istorie și Teologie din Timișoara.

După otpustul slujbei, Preasfinția Sa a rostit un cuvânt de învățătură, în cadrul căruia a vorbit despre înmulțirea iubirii și a binelui în rândul semenilor noștri, ca neutralizare a relativismului credinței incorect înțelese, dar și despre universalitatea mesajului evanghelic, care se adresează tuturor oamenilor, indiferent de rang sau de condiția socială. La final, Părintele Episcop a oferit acte de cinstire tuturor ostenitorilor care s-au jertfit și care au manifestat, în mod concret, sprijinul pentru construirea și înfrumusețarea lăcașului de cult.

***

Comuna Bethausen este aşezată în Nord-Estul Judeţului Timiş, pe malul râului Bega, la 26 de km de oraşul Făget. Localitatea a fost întemeiată în anul 1883, atunci când, coloniştii germani din  Zichandorf s-au aşezat pe acest teritoriu. La început, localitatea a fost colonie germană, cu credincioși romano-catolici.  Odată cu venirea credinciosilor ortodocsi, aceștia s-au rugat în capela romano-catolică,  pe care au concesionat-o pe o perioadă de 50 de ani. Comunitatea parohială din Bethausen a fost la început filie a parohiei Cladova, apoi filie a parohiei Cutina, devenind parohie de abia în anul 1980, având ca pastor duhovnicesc pe părintele Victor Titu Brandușoni.

Începand din vara anului 2004, când numărul credincioșilor ortodocși era în creștere, au fost demarcate formalitatile de intocmire a proiectului noii biserici. Cu binecuvânarea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Nicolae Corneanu, în data de 21 noiembrie 2004, Preasfințitul Părinte Lucian, Episcopul Caransebeșului, pe atunci Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timișoarei, a pus piatra de temelie a noului lăcaș de cult. Prima Liturghie a fost oficiată în 1 aprilie 2012, de către Preasfințitul Părinte Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timișoarei.