,, Spiritualitatea – firescul satului românesc”, proiect câștigător al Concursului Național Catehetic ,, Hristos: sufletul satului meu”

Proiectul a fost desemnat câștigător la etapa eparhială a concursului organizat de Patriarhia Română, iar inițiatorii acestuia vor avea bucuria de a  participa la festivitatea de premiere, ce va avea loc la București în data de 21 mai, după slujirea Sfintei Liturghii.

            În cadrul proiectului, dând dovadă de ingeniozitate, originalitate și creativitate, copiii celor trei parohii implicate (Stamora-Germană, Clopodia și Cebza), au organizat  activități cultural-artistice în concordanţă cu  tema  concursului ce a avut ca obiectiv comemorarea satului românesc.

            Părintele Popovici Georgian,  alături de comunitatea mică dar inimoasă a satului Stamora Germană,  cu  dor  nestins  pentru  tradiție și frumos,  a organizat o șezătoare de meșteșugărie tradițională, cusut și  olărit, denumită   ”Din mâinile trudite ale bunicii mele”,  în cadrul căreia,  o parte din femeile  parohiei au fost rugate să preia câte doi copilași cu care să lucreze modele pe etamină,  explicându-le semnificația motivelor religioase brodate pe creațiile vechilor artiști populari, împărtășindu-le de asemenea  câteva din tainele olăritului, toate activitățile practice fiind însoțite de povestioare cu tâlcuri duhovnicești, pe fonduri muzicale populare specifice, care au recreat atmosfera satului de odinioară.           

            Părintele Crăciunescu Marius, mare iubitor de folclor autentic, în cadrul unui festival  cultural -artristic, Din dor pentru Mariana Drăghicescu, desfăşurat în Parohia Clopodia,  a readus în inimile celor prezenți  folclorul autentic  bănățean, scoțând în evidență valențele teologice ale versurilor din doinele îndrăgitei interprete.  Invitatul special  al festivalului a fost Alexandru Pelici  Drăghicescu, fiul Marianei Drăghicescu, care a daruit bucuria unei întâlniri inedite cu mama sa,  printr-o expoziție de fotografie din arhiva personală. Au fost prezentate  prin imagini de arhivă, elementele componente ale costumului popular bănățean, iar mai apoi particularitățile frumosului grai bănățean prin recitarea de   poezii în  dialect, pentru ca  finalul  festivalului  să fie   însufleţit de  un mic  recital din repertoriul Marianei Drăghicescu, susținut de tineri interpreți de muzică populară. În cadrul  campaniei umanitare  ,,Dar din dar se face rai”, a fost organizat și un mic târg de meșteșuguri, în cadrul căruia s-au vândut obiectele confecționate de copiii implicați în proiect,  în urma participării acestora la  atelierele de creație  (icoane pe sticlă, candele, mărțișoare, obiecte de țesătură manuală), scopul acestui demers fiind strângerea de fonduri pentru alți copii aflați în suferință.

            În Parohia Cebza au fost comemorați  preoți, icoane vii ale spiritualității românești, printre care și  Preotul  Ioan Olariu , fiu al satului și părinte al tuturor,   într-un cadru ce a amintit de puritatea și firescul satului de altădată, acolo unde erau crescute suflete mari, pentru a via în  Împărăția Cerească. Au fost organizate mici cercuri literare, în cadrul cărora copiii au scris poezii religioase și au învățat să realizeze  cercetări literare pe teren, adunând de la bătrâni amintiri și cuvinte cu tâlc, menite să fie cuprinse  în  cadrul unor eseuri religioase, foi și buletine parohiale. Acţiunile proiectului au încercat să contribuie la constituirea unei comunităţi creştine puternice şi autentice într-o Biserică Vie, în care tinerii s-au reîntors Acasă (în Biserica  satului  natal),  fiind implicați în activități specifice vârstei lor.

Comments are closed.