Tabăra de tineret Tradiţie şi Noutate, ediţia a II-a

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Arhiepiscop şi Mitropolit Ioan se desfăşoară în aceste zile la Mănăstirea Timişeni Şag Tabăra de tineret Tradiţie şi noutate. Ediţia a II-a a taberei este organizată cu prilejul anului omagial al sfintelor icoane, al iconarilor şi pictorilor bisericeşti şi Anului comemorativ Justinian Patriarhul şi al apărătorilor Ortodoxiei în timpul comunismului şi cu aprobarea Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române (Temei nr. 4992/2 noiembrie 2016).

Evenimentul este organizat de Arhiepiscopia Timişoarei, prin Sectorul învăţământ şi activităţi cu tineretul, în colaborare cu Mănăstirea Timişeni Şag şi cu Consiliul Judeţean Timiş. Tabăra este inclusă pe agenda culturală 2017 a Consiliului Judeţean Timiş, fiind finanţată prin Centrul de Cultură şi Artă Timiş.

 „Ne-am propus ca, timp de mai multe zile, să le oferim tinerilor participanţi posibilitatea cunoaşterii reciproce, să-şi prezinte eparhia de unde provin, să-şi împărtăşească din experienţa prezenţei şi lucrării lor în biserică, să afle despre proiectele bisericii în care tinerii sunt implicaţi şi, desigur, să valorificăm potenţialului creativ al tinerilor în derularea unor proiecte comune pe viitor.

De asemenea, am avut în vedere prezentarea valorilor culturale şi spirituale specifice spaţiului bănăţean prin organizarea unui pelerinaj la mănăstirile timişene: Săraca, Partoş, Cebza, Dobreşti şi a unei excursii tematice în Timişoara. Anul acesta se împlinesc 70 de ani de la ridicarea Eparhiei Timişoarei la rangul de Arhiepiscopie şi de la înfiinţarea Mitropoliei Banatului. La această tabără participă tineri din întrega ţară. Tabăra a debutat luni, 10 iulie, şi se va încheia sâmbătă, 15 iulie.”

 

 

 

Comments are closed.