Timișorenii au sărbătorit Botezul Domnului

La praznicul Botezului Domnului Iisus Hristos, sute de credincioși timișoreni au participat la Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, oficiată la Catedrala Mitropolitană „Sfinţii Trei Ierarhi” din Timişoara, de Înaltpreasfințitul Părinte Ioan, Mitropolitul Banatului, împreună cu un sobor de preoți și diaconi. La finalul Sfintei Liturghii, a fost oficiată Slujba Aghiasmei celei Mari. După sfinţirea apei, Chiriarhul a binecuvântat credincioşii, stropindu-i cu apă sfinţită.

După slujba de sfințire a apei, preoţii slujitori au împărţit tuturor credincioşilor prezenţi Agheasmă Mare.

În încheiere, Mitropolitul Banatului a fost felicitat de clericii și credincioșii Catedralei Mitropolitane, cu prilejul sărbătoririi Sfântului Proroc Ioan Botezătorul, patronul spiritual al Înaltpreasfinției Sale.

Comments are closed.