Vizită arhierească în Parohia Lovrin

De praznicul „Sfinților Apostoli Petru și Pavel”, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Ioan a cercetat credincioșii parohiei Lovrin din cadrul Protopopiatului Sânnicolau Mare. Chiriarhul a fost întâmpinat de părintele Paul Cosmin Iosivuț, parohul bisericii cu hramul „Sfântul Nicolae” și de credincioșii parohiei. În cuvântul de învățătură rostit Chiriarhul a vorbit credincioșilor prezenți de rolul major al Sfinților Apostoli în propovăduirea Evangheliei, martirizați în cetatea Romei. Înaltpreasfințitul Ioan a evidențiat cele mai importante momente din mărturisirea Sfinților Petru și Pavel, care au avut o activitate misionară exemplară, urmându-și Învățătorul, pe Domnul nostru Iisus Hristos în propovăduirea Împărăției lui Dumnezeu. 

La final părintele paroh a mulțumit Chiriarhului pentru că a cercetat această comunitate și având nădejdea că rugăciunile Înaltpreasfinției Sale pentru credincioșii din Lovrin vor fi ascultate de Preasfânta Treime Dumnezeu.

 

Comments are closed.