Vizită arhierească în Parohia Timișoara-Fratelia

În cea de-a treia duminică a Triodului, Înaltpreasfințitul Părinte Ioan, Arhiepiscopul Timișoarei și Mitropolitul Banatului, a participat la Sfânta Liturghie, oficiată de un sobor de preoți în biserica cu hramul „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” a Parohiei Timișoara-Fratelia. După sinaxa euharistică, Mitropolitul Banatului a rostit un cuvânt de învățătură, în cadrul căruia a explicat semnificațiile duhovnicești ale pericopei evanghelice, unde este redată parabola despre Judecata de Apoi. În acest sens, Înaltpreasfinția Sa a reliefat faptul că, fiecare om trebuie, nu numai să-I slujească lui Hristos prin slujirea aproapelui, ci, să-L vadă pe Hristos în fiecare persoană umană, pentru că toți suntem creați după chipul lui Dumnezeu.

Piatra de temelie a bisericii parohiale a fost pusă la 22 septembrie 1940, prins strădania preotului paroh Victor Faur şi a credincioşilor. Însă, din cauza vicisitudinilor vremii, lucrările de ridicare a sfântului lăcaş au fost sistate până în anul 1963, când au fost reluate prin purtarea de grijă a Înaltpreasfinţitului Părinte Nicolae, Mitropolitul Banatului, de către credincioşii parohiei conduşi de pr. paroh Dimitrie Botău. În urma unui lung şir de ani de năzuinţe şi eforturi din partea credincioşilor şi a preoţilor parohiei Timişoara Fratelia, lucrările de construcţie a bisericii au fost finalizate în anul 1964, aceasta fiind târnosită de Întâistătătorul Banatului la data de 26 aprilie 1964. Lucrările de pictură- în tehnica fresco- au fost realizate ulterior, între anii 1983-1985, în timpul păstoririi preoţilor Eugen Iancu şi Mircea Barzu, de către pictorul bisericesc Vasile Muntean din Covasna, ajutat de Silviu Dîrstaru şi Sorin Hosu.

Comments are closed.