Vizita ASCOR Timișoara, la Nevrincea

        În duminca a doua din Postului Nașterii Domnului,  parohia Nevrincea,  a avut bucuria de a avea la Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie pe tinerii din ASCOR Timișoara, care fiind îmbrăcați în straie populare strămoșești, au dat răspunsurile la strană , apoi au susținut un concert  tradițional de colinde.

         După cuvântul de învățătură al Evangheliei despre Dregătorul bogat, care și-a alipit inima de bogația sa și nu a putut să urmeze chemării Mantuitorului de a merge după Dânsul pe calea desăvârșirii, părintele paroh Ion Dragomir a subliniat faptul că nu este de ajuns păzirea poruncilor, ci este nevoie de milostenie față de cel sărac, după îndemnul Mântuitorului: ,,Vinde toate câte ai și le împarte săracilor și vei avea comoară în ceruri; și vino de îmi urmează Mie” (Luca 18, 22), îndemnând credincioșii ca în această perioadă a Postului să fie milostivi și iubitori.

        Părintele Ion Dragomir a mai precizat că acest port tradițional, pe care tinerii invitați îl poartă cu pioșenie, este același cu al bunicilor și străbunicilor noștri,  care odinioară, participau la Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în straiele populare, făcând din orice duminică un praznic al întâlnirii lor cu Dumnezeu. Acești tineri minunați au reușit prin cântarea lor la strană și prin concertul de colinde tradiționale susținut la finalul Sfintei Liturghii, să bucure întreaga biserică  de minunatele cântări bisericești, urcându-i cu aripile cântării în Grădina Raiului, după cum părintele paroh a menționat în cuvintele sale de mulțumire: ,, prin aceste colinde frumoase ne-au mai alinat  dorul de Dumnezeu, colindătorii neobosiți ai ASCOR Timișoara, așa precum în cer îngerii lui Dumnezeu cântă neîncetat Sfintei Treimi”. Totodată președintele Asociației studenților creștini ortodocși români din Timișoara, Butnariu Cristina, a vorbit în încheiere de misiunea pe care o fac în această perioadă în satele din județul Timiș, aceea de a colinda parohiile și mănăstirile, unde îi îndeamnă inima să meargă, dar și de minunatul concert caritabil, care îl vor susține în data de 8 decembrie, la Timișoara.

        Drept mulțumire din partea Bisericii Ortodoxe din Nevrincea, acești tineri minunați, au primit în dar o icoană a Maicii Domnului Trihirussa.

Comments are closed.