„Vremea Bucuriei”, zile închinate Părintelui Teofil Părăian

În perioada 9-11 mai 2017 se va desfășura la Timișoara a VIII-a ediție a evenimentului „Vremea Bucuriei”, zile închinate Părintelui Teofil Părăian.
Tematica din acest an va fi „Despre restaurarea spirituală și materială a societății românești”.
Evenimentul va fi organizat de Biblioteca Centrală Universitară „Eugen Todoran”, Asociația pentru Patrimoniu Activ-PACT, Primăria Timișoara, A.S.C.O.R. Timişoara, Liga Studenţilor din Timişoara şi Direcția Județeană pentru Cultură Timiș.
Programul va fi structurat în felul următor:

– marți, 9 mai, ora 19, în Aula Universității de Medicină și Farmacie (Piața Eftimie Murgu, nr. 2, lângă Prefectură) va avea loc conferința „Restaurarea BUCURIEI în școala Părintelui Teofil Părăian” susținută de Părintele Protosinghel Mihail de la Schitul „Sfântul Serafim de Sarov”, com. Chirpăr, jud. Sibiu. Va modera Claudiu Mesaroș.

– miercuri, 10 mai, ora 18, Atelierul de urbanism, str. Alba Iulia nr.2: Vernisajul expoziției Casa cu Har, ediția a II-a, proiectul de restaurare a casei Părăian din satul Topârcea, Sibiu, coordonat de Asociația pentru Patrimoniu Activ PACT și Asociația Monumentum. Studenții de la Facultatea de Arhitectură și Urbanism Timișoara își vor prezenta proiectele și practica din 2016, vor lansa practica/școala de vară de restaurare de la Topârcea pentru 2017. Vorbitori: prof. dr. arh. Teodor Gheorghiu, arh. Eugen Vaida, șl.dr. arh. Diana Belci, Părintele Protosinghel Mihail, ucenicul părintelui Teofil Părăian.

– joi, 11 mai, ora 19, în Aula Bibliotecii Centrale Universitare „Eugen Todoran” (Bdul. Vasile Pârvan, nr. 4 A) va avea loc o masă rotundă cu tema „Filocalia în viață: artele și modelarea spirituală” avându-i ca invitați pe Silviu Oravitzan și Marian Sorin Rădulescu. Se vor proiecta scurte secvențe din patrimoniul cinematografic românesc (filmele-icoană), muzici de patrimoniu, lucrări ale artistului timișorean Silviu Oravitzan. Momentele muzicale la pian vor fi susținute de Theodor Alexandru Rădulescu.

Vă așteptăm cu drag!

Comments are closed.