Zi de mare praznic la Mănăstirea Luncanii de Sus

05_acoperamant_md_luncani-1_1600x900

Sâmbătă, 1 octombrie, de praznicul Acoperământului Maicii Domnului, mănăstirea Luncanii de Sus și-a sărbătorit hramul. Cu acest prilej, încă din ajunul praznicului, mulți credincioși și credincioase au urcat până la mănăstire pentru a lua parte la slujba privegherii. Aceasta a fost săvârșită de mai mulți preoți și diaconi în frunte cu părintele consilier Zaharia Pereș de la Centrul eparhial. În dimineața praznicului, Sfânta Liturghie a fost săvârșită în biserica mănăstirii de 22 de slujitori preoți și diaconi, în frunte cu părintele Simeon Stana, exarhul mănăstirilor din Arhiepiscopia Timișoarei, din rândul slujitorilor făcând parte părintele consilier Zaharia Pereș, părintele protopop Bujor Păcurar, părintele secretar Ioan Radu și alții. După sfânta slujbă, la mormântul părintelui Ieronim Stoican a fost săvârșită o slujbă de pomenire pentru mitropolitul Nicolae Corneanu și părintele arhimandrit Ieronim, fost viețuitor al mănăstirii. Credincioșii, prezenți în număr mare, au primit la final din partea obștii conduse de stavrofora Filoteea Nistor, pachețele cu prinoase.

05_acoperamant_md_luncani-2_1600x900 05_acoperamant_md_luncani-3_1600x900