Zi de sărbătoare pentru credincioșii din Parohia Comloșu Mare

DSC_2521_1600x1060

În Duminica a 8-a după Rusalii, comunitatea parohială din Comloșu Mare s-a aflat în sărbătoare, marcând 220 de ani de la târnosirea locașului de cult. În această zi de aleasă bucurie, în mijlocul credincioșilor acestei localități, aflate în extremitatea vestică a țării, a fost prezent și Înaltpreasfințitul Părinte Ioan, Arhiepiscopul Timișoarei și Mitropolitul Banatului, care a participat, în biserica cu hramul „Adormirii Maicii Domnului”, la Sfânta Liturghie, oficiată de un sobor de preoți. Din sobor au făcut parte părintele Marius Sfercoci, inspector eparhial bisericesc, părintele Gheorghe Sutac, fostul protopop al Protopopiatului Sânnicolau Mare, actualul protopop, părintele Marius Podereu, părintele paroh, Cezar Călin Cojocaru și părintele Nicolae Bagiu. În cadrul slujbei, mai mulți copii îmbrăcați în costume populare s-au împărtățit cu Trupul și Sângele Mântuitorului Iisus Hristos. Răspunsurile liturgice au fost date de Corul Bisericii Ortodoxe din Comloșu Mare, condus de teologul Gheorghe Covaciu.

În cuvântul de învățătură, adresat credincioșilor prezenți la Dumnezeiasca Liturghie, Înaltpreasfinția Sa a vorbit despre extraordinara minune a înmulțirii pâinilor, minune consemnată de Sfântul Apostol și Evanghelist Matei. În acest sens, Părintele Mitropolit a subliniat contextul în care s-a petrecut această minune, arătând că „Hristos, aflat în partea de Nord a Țării Sfinte, primește o veste tristă referitoare la decapitarea Sfântului Ioan Botezătorul. Întristat, Hristos părăsește acel loc, deplasându-se cu corabia spre cealaltă parte a Mării Galileii, în Betsaida, în satul Sfinților Apostoli Petru, Andrei și Filip. Trecând Iordanul, Hristos a vorbit unei mari mulțimi de oameni o zi întreagă despre Împărăția lui Dumnezeu. Dar înserându-se, Hristos a zis apostolilor Săi să ofere mâncare mulțimii. Căutând de mâncare, ei nu au găsit decât cinci pâini și doi pești. Atunci Hristos a înmulțit pâinea, încât, la final, s-au strâns 12 coșuri pline de firmituri. Binecuvântat fie Dumnezeu, pentru că la fiecare Liturghie, prin mâna preotului, primim și noi nu câte o fărâmitură de pâine, ci Însuși Trupul lui Hristos! Mare a fost taina înmulțirii pâinilor, dar mai mare este taina la care este chemat preotul să o săvârșească! Dacă acolo, la înmulțirea pâinilor, din pâine s-a făcut pâine, la Liturghie, din pâine se face Trupul lui Hristos”.

După Sfânta Liturghie, preoții slujitori și mulțimea de credincioși s-au deplasat spre cimitirul localității, unde Chiriarhul Banatului a binecuvântat capela mortuară a parohiei, monument istoric. Totodată, Înaltpreasfinția Sa a înălțat rugăciuni către tronul Preasfintei Treimi pentru odihna sufletului ctitorilor capelei, dar și a tuturor credincioșilor înhumați în cimitir.

Comlos_M

***

Lucrările de construcție a bisericii cu hramul „Adormirea Maicii Domnului” din localitatea Comloșu Mare au început în anul 1794, fiind finalizate doi ani mai târziu. La 6 iunie 1796, biserica este târnosită. În anul 1891, interiorul bisericii este pictat de către pictorul bănățean, Filip Matei, din Bocșa – Montană, Județul Caraș-Severin.

În localitatea Comloșu Mare apare cea mai longevivă gazetă sătească românească, intitulată „Suflet nou”. Din inițiativa unor dascăli și a mai multor intelectuali din comună (preot dr. Ştefan Cioroianu, Alexandru Movilă, prim-pretor al plasei Comloşul Mare, preot Gheorghe Cotoşman, George Ciolac, primarul comunei, avocatul dr, Andrei Bălan şi Ion Ureche), la 15 august 1934, de sărbătoarea Adormirii Maicii Domnului, a apărut primul număr al revistei. Publicația este difuzată în 223 de localităţi din lume, dintre care în 34 de judeţe din România şi în 26 de ţări din Europa, dar şi în cele două Americi, în Australia, Africa de Sud şi în Japonia.

DSC_2488_1600x1060 DSC_2491_1600x1060 DSC_2500_1600x1060 DSC_2505_1600x1060 DSC_2506_1600x1060 DSC_2512_1600x1060
DSC_2516_1600x1060 DSC_2527_1600x1060 DSC_2530_1600x1060 DSC_2535_1600x1060 DSC_2542_1600x1060 DSC_2545_1600x1060

Comments are closed.