“Hristos împărtăşit copiilor” la parohia Fabric Vest

La parohia Fabric Vest din Timişoara, sâmbătă, 21 martie, începând cu ora 10, s-a susţinut cateheza cu tema „Sfânta Cruce” de către prof. Florina Jinga. La cateheză au participat copii cu vârste cuprinse între 7 şi 10 ani, precum şi 10 preoţi din protopopiatul Timişoara. Întâlnirea a fost un bun prilej de perfecţionare, de îndrumare şi sprijinire a preoţilor desemnaţi cu reorganizarea activităţii catehetice la nivelul parohiilor, dar şi de informare cu privire la activităţile ce se desfăşoară la această parohie. Astfel, cu bucurie, am constatat existenţa unui centru parohial pentru copii, tineri şi adulţi. În cadrul acestui centru se desfăşoară activităţi cu caracter formativ şi recreativ: cateheze săptămânale pe nivele de vârste (2-6 ani/7-10 ani/adulţi), cerc de pictură, vizionări de filme. Un rol aparte îl are spaţiul din biserică intitulat „Peştişorul de Aur”. În acest loc special amenajat, copiii până la vărsta de 7 ani şi părinţii lor participă, în zilele de duminică şi sărbători, la Sfintele Liturghii.

Acţiunea de sâmbătă se înscrie în procesul de implementare a proiectului catehetic “Hristos împărtăşit copiilor” la nivelul parohiilor din eparhia noastră.

Leave a Reply