Acţiune de împădurire la Mănăstirea Dobreşti

Stire TrinitasTv

La iniţiativa Protos. Matei Buliga, stareţul Mănăstirii Dobreşti din Arhiepiscopia Timişoarei, un număr  de 40 de copii, tineri şi adulţi timişoreni au organizat sâmbătă, 15 martie, o acţiune de împădurire  la mănăstirea ctitorită de Patriarhul României. Cu acest prilej, au fost plantaţi mai multe specii de arbori pe o suprafaţă de aproximativ 1 hectar  de pământ. La acţiune au participat copii de la Centrul din Checea, jud. Timiş, elevi de la clasele de Teologie ale Liceului Pedagogic „ Camen Sylva” din Timişoara, studenţi ascorişti, precum şi membri ai asociaţiei timişorene Prologos. Aceştia au fost coordonaţi în plantarea sutelor de puieţi de inginerul silvic Mircea Moraru. Transportul voluntarilor timişoreni a fost posibil cu sprijinul Radio Timişoara. În încheiere, obştea mănăstirii Dobreşti a răsplătit participanţii la acţiune cu o agapă la trapeza aşezământului. Evenimentul de la mănăstirea timişeană Dobreşti se alătură celorlalte activităţi pe care tinerii din ASCOR Timişoara, Liga Tinerilor Creştin Ortodocşi Români,, filialele Lugoj şi Timişoara, studenţii şi elevii  teologi, precum şi membrii mai multor asociaţii ortodoxe le desfăşoară în parteneriat cu Arhiepiscopia Timişoarei la mănăstirile şi parohiile din cuprinsul eparhiei.

Comments are closed.