Acţiunea ,,De la copil la copil’’

       În data de 06.03. a.c. copiii de la Centrul Educaţional “Patriarh Miron Cristea” din Făget, al Arhiepiscopiei Timişoarei, au intreprins o vizită  la Spitalul orăşenesc Făget, secţia pediatrie. La iniţiativa coordonatorilor Centrului educaţional şi cu sprijinul pr. Ioan Jur, copii din centru au organizat acţiunea intitulată ,,De la copil la copil’’.

Cu acest prilej au confectionat coşuleţe din polestiren pe care le-au valorificat duminică, cu ajutorul credincioşilor în biserica parohială, după Sfânta Liturghie.  Cu banii obtinuţi s-au cumpărat fructe şi dulciuri pentru copii aflaţi în suferinţă. Oaspeţii de la Centrul educaţional din Făget au fost întâmpinaţi cu mare drag de copiii internaţi în sectia pediatrie a spitalului. Cu această ocazie, cei mici au purtat discuţii, legându-se asftfel şi numeroase prietenii. La sfârşit au făcut poze şi  s-au jucat în spaţiul de joacă amenajat în curtea instituţiei.

Comments are closed.