Activităţi ale elevilor seminarişti din Timişoara

 Sâmbătă, 23 martie 2013, corul Liceului Pedagogic „Carmen Sylva”, profilul vocaţional teologic-ortodox, dirijat de profesor Florin Nicolae Şincari a participat la Concursul Naţional Coral, categoria licee, etapa judeţeană, ediţia 2013. Evenimentul s-a desfăşurat la Colegiul Naţional „Ion Vidu” din Timişoara şi a fost organizat de Ministerul Educaţiei Cercetării Tineretului şi Sportului în colaborare Inspectoratul Şcolar Judeţean Timiş. În cadrul concursului au mai participat corul Liceului Teologic Logos şi corul Liceului Teoretic Gătaia. „Prin organizarea acestor concursuri se urmăreşte familiarizarea elevilor cu acest gen de muzică şi dezvoltarea activităţii corale în şcolile şi liceele din judeţul Timiş. Corul Liceului Pedagogic „Carmen Sylva” participă la acest concurs din anul 2001. La fiecare participare în cadrul etapelor judeţene a ocupat locul I. Bucuria elevilor este foarte mare pentru că a fost depusă o muncă intensă care impune multe sacrificii, două repetiţii pe săptămână, iar în ultima săptămână în fiecare zi. Am ocupat locul I şi ne-am calificat la faza zonală care se va desfăşura în 20 aprilie la Timişoara, la care participă judeţele Timiş, Arad, Caraş-Severin, Alba-Iulia şi Hunedoara”, a precizat Florin Nicolae Şincari, profesor de muzică în cadrul liceului. Competiţia pentru învăţământul preuniversitar liceal se desfăşoară odată la doi ani. De asemenea, la praznicul Bunei Vestiri, elevii celor 4 clase de la profilul vocaţional teologic ortodox al Liceului Pedagogic „Carmen Sylva” din Timişoara au participat la Sfânta Liturghie oficiată la biserica „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel” a parohiei Tmişoara-Viile Fabric. Cu acest prilej corul a dat răspunsurile liturgice, iar la finalul slujbei a susţinut un recital de cântece specifice perioadei Postului Mare. În perioada Postului Mare elevii seminarişti participă la Liturghia Darurilor mai înainte Sfinţite oficiată de către părinţii profesori la capela liceului cu hramul „Sfântul Ierarh Nicolae” în fiecare zi de miercuri.

Comments are closed.