Activităţi de 1 iunie ale Centrul Educaţional Sfântul „Iosif cel Nou de la Partoş” Deta

DSC06848

Ziua de 1 iunie 2014 a fost una plină de activități si surprize pentru copiii din Centrul Educaţional Sfântul „Iosif cel Nou de la Partoş” Deta, alături de Liga Studenților din Facultatea de Electonică și Telecomunicații Timișoara in cadrul proiectului “Fii Tu Fratele Mai Mare”.

Copiii au fost insoțiți de asistentul social și un animator socio-educativ din centrul educational. “Atmosfera ludică și entuziasmul copiilor s-au proiectat intr-un mediu favorabil educației, cu surprize și emoții de ambele părți. Copiii au participat alături de studenți la activități de socializare, concursuri sportive și de creativitate, în spații special amenajate și moderne”,  menționează asistentul social angajat al Centrului Educaţional Sfântul „Iosif cel Nou de la Partoş” Deta, d-ra Novăcescu Ana-Maria.“Fii Tu Fratele Mai Mare” este un proiect al Ligii Studenților din Facultatea de Electonică şi Telecomunicații Timișoara care iși propune promovarea necesității acțiunii de voluntarit și implicațiile ei în viața studenților, promovarea unui mesaj social puternic, în contextul în care studenții adoptă o atitudine superficială referitoare la acest subiect. Scopul proiectului este sărbătorirea Zilei Copilului împreună cu copii aflați în dificultate, într-un  mediu diferit celui cu care sunt familiarizați, pentru a stimula dezvoltarea copiilor în contexte și Centrul Educaţional Sfântul „Iosif cel Nou de la Partoş” Deta funcţionează în cadrul proiectului „Reţea interregională de centre educaţionale” derulat de Asociaţia Filantropia Ortodoxă Alba Iulia în parteneriat cu Arhiepiscopia Timişoarei şi cofinanţat prin Programul Operaţional Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane 2007 – 2013. În cadrul centrului, 25 de copii din familii sărace sau aflaţi în risc de abandon şcolar beneficiază zilnic de o masă caldă şi o gustare rece, sprijin în efectuarea temelor şi meditaţiilor pentru scăderea riscului de eşec şcolar. De asemenea, copiii primesc şi burse sociale, rechizite şi materiale didactice. În cadrul centrelor, beneficiarii participă la activităţi de petrecere a timpului liber, de formare a deprinderilor practice şi de întreţinere a spaţiului personal. Ei sunt încurajaţi să comunice în orice ocazie, să îşi exprime sentimentele, nemulţumirile şi dorinţele într-un mod constructiv, fără a-i deranja sau leza pe ceilalţi, să înveţe să îşi cunoască şi să-şi apere drepturile prin intermediul comunicării cu ceilalţi.

DSC06900 DSC06880

Comments are closed.