Activităţi dedicate Sfintelor Paşti la Centrul “Antimis” din Timişoara

DSC_1250

Stire video Trinitas

DSC_1307

 Vineri, 12 aprilie, la Centrul Antimis ce se află la subsolul bisericii cu hramul  ”Pogorârea Sf Duh” a parohiei Timișoara Fabric-Vest s-a desfăşurat, în cadrul săptămânii Şcoala altfel o manifestare dedicată pregătirii intâmpinării Marelui Praznic al Învierii Domnului. Astfel, îndrumaţi de persoane cu pregătire de specialitate în domeniu, copiii au învăţat să litografieze icoane şi să confecţioneze lumânări. Obiectele confecţionate de ei vor fi oferite persoanelor vâstnice de la Căminul de bătrâni Inoceţiu Micu Klain din Timişoara.

Centrul funcţionează în cadrul proiectului „Reţea interregională de centre educaţionale“ derulat de Asociaţia Filantropia Ortodoxă Alba Iulia în parteneriat cu Arhiepiscopia Timişoarei şi cofinanţat prin Programul Operaţional Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane 2007-2013. În cadrul centrului, 25 de copii din familii sărace sau aflaţi în risc de abandon şcolar beneficiază zilnic de o masă caldă şi o gustare rece, sprijin în efectuarea temelor şi meditaţiilor pentru scăderea riscului de eşec şcolar. De asemenea, copiii primesc şi burse sociale, rechizite şi materiale didactice. În cadrul centrelor, beneficiarii participă la activităţi de petrecere a timpului liber, de formare a deprinderilor practice şi de întreţinere a spaţiului personal. Ei sunt încurajaţi să comunice în orice ocazie, să îşi exprime sentimentele, nemulţumirile şi dorinţele într-un mod constructiv, fără a-i deranja sau leza pe ceilalţi, să înveţe să îşi cunoască şi să-şi apere drepturile prin intermediul comunicării cu ceilalţi.

DSC_1328 DSC_1265 DSC_1281 DSC_1290 DSC_1299 DSC_1327

Comments are closed.