Altarul Banatului

Revista „Altarul Banatului” este buletinul oficial al eparhiilor din Mitropolia Banatului: Arhiepiscopia Timişoarei, Arhiepiscopia Aradului şi Episcopia Caransebeşului. Apare din anul 1944, mai întâi la Caransebeş, apoi este transferată la Timişoara, ca revistă mitropolitană sub denumirea de „Mitropolia Banatului”. După anul 1989 repare ca şi „Altarul Banatului”, şi cuprinde studii şi articole teologice, informaţii din lumea ortodoxă şi cea creştină. Are aproximativ 200 pagini la fiecare număr şi apare de patru ori pe an.

Istoricul Revistei Altarul Banatului.

Revista poate fi achiziţionată de la pangarul catedralei mitropolitane, precum şi de la parohiile din cuprinsul Mitropoliei Banatului.

Redactorul coordonator, începând din anul 1999 este P.On. Părinte dr. Adrian Carebia.

Comments are closed.