Anul nou sărbătorit la catedrala mitropolitană „Sfinţii Trei Ierarhi” din Timişoara

      În prima zi a noului an, de praznicul „Tăierii împrejur celei după Trup a Domnului” şi la pomenirea Sfântului Ierarh Vasile Cel Mare, Arhiepiscopul Cezareei Capadociei, Preasfinţitul Părinte Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la catedrala mitropolitană din oraş. În cadrul slujbei, Ierarhul a fost  înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi, alcătuit din consilieri de la Centrul eparhial şi slujitori ai sfântului lăcaş. Răspunsurile liturgice au fost date de corul catedralei mitropolitane, condus de pr. Dan Dragomir. După slujbă, Preasfinţia Sa a rostit un cuvânt de învăţătură referitor la însemnătatea praznicului Mântuitorului nostru Iisus Hristos sărbătorit în fiecare an la 1 ianuarie.

Ierarhul a arătat că „Tăierea Împrejur cea după Trup a Domnului este în primul rând un act de smerenie al Mântuitorului Hristos şi împlinire a prescripţiilor Legii Vechi, dar în acelaşi timp şi un adevăr istoric, ce dă mărturie despre realitatea Întrupării Sale”. Totodată, Preasfinţia Sa a subliniat importanţa personalităţii Sfântului Ierarh Vasile cel Mare, Arhiepiscopul Cezareei Capadociei, în viaţa Bisericii, prin contribuţiile sale în ceea ce priveşte învăţătura de credinţă, cultul religios, organizarea vieţii monahale,  precum şi prin acţiunile sale de întrajutorare a celor bolnavi. În final, Preasfinţitul Părinte Paisie Lugojanul, a transmis celor prezenţi binecuvântarea şi alesele urări de bine la început de an ale Înalt Preasfinţitului Părinte Mitropolit Nicolae, Înstâistătătorul Banatului.

Comments are closed.