Au fost lansate lucrările „Biserici şi temple” şi “Iosefinul ortodox. Contribuţii monografice”

      Cu binecuvântarea Înalt Preasfinşitului Părinte Nicolae, Mitropolitul Banatului, vineri, 27 iulie la Centrul eparhial din Timişoara au fost lansate lucrările “Iosefinul ortodox. Contribuţii monografice” a pr. dr. Ionel Popescu şi “Biserici şi temple”, semnată de Matei Barbu.

 Evenimentul s-a desfăşurat în sala de festivităţi a Centrului eparhial în prezenţa a numeroşi preoţi, profesori şi oameni de cultură, iubitori de istorie, cu toţii dornici săcunoască mai multe aspecte din istoria religioasă a oraşului de pe Bega. Cu această ocazie a fost prezentată şi noua serie a revistei eparhiale “Învierea”, coordonată de pr. Marius Florescu, care, începând cu această lună, apare într-un format modern şi cu un conţinut editorial mai bogat, respectând cele mai înalte standarde de tipărire.

 În deschiderea evenimentului, Pr. Zaharia Pereş, consilier cultural al Arhiepiscopiei Timişoarei, a transmis autorilor, Pr. Ionel Popsecu şi dl. Matei Barbu, mesajul de felicitare şi apreciere a Înalt Preasfinţitului Părine Mitropolit Nicolae, pentru efortul depus în realizarea celor două volume importante pentru viaţa religioasă din această parte a ţării.

În continuare, au rostit alocuţiuni, profesorii Victor Neumann şi Claudiu Arieşan, de la Universitatea de Vest din Timişoara, ing. Răzvan Hrenoschi, directorul Direcţiei Cooperare şi Informatică a CJT Timiş şi pr. Marius Florescu, de la biroul de presă al Mitropoliei Banatului. Din partea Consiliului Judeţean Timiş au participat la eveniment Titu Bojn, preşedintele CJ Timiş, Adam Crăciunescu, director General Romsilva şi Dinu Barbu, consilier Direcţia Cooperare şi Informatică. Totodată, au participat şi acad. Ion Păun Otiman, secretarul general al Academiei Române şi Tudor Creţu, directorul Bibliotecii Judeţene Timiş.

Volumul intitulat „Biserici şi temple”, tipărit la editura Art Press din Timişoara cu sprijinul Consiliului Judeţean Timiş, aduce în atenţia cititorilor un bogat material documentar despre lăcaşurile de cult timişorene, apărţinătoare cultelor religioase din această parte a ţării.

„ De multă vreme, în Cadrul Consiliului Judeţean Timiş ne doream să ilustrăm spiritul Banatului, mai precis, acest exemplu pe care îl oferă Timişoara, în ceea ce priveşte buna înţelegere şi convieţuire a numeroaselor culte religioase. Dorim ca acest volum să fie un îndemn la cultură, un îndemn la descoperirea adevăratelor valori şi totodată o invitaţie la cunoaşterea istoriei din spatele numeroaselor lăcaşuri de cult din oraşul nostru”, a precizat ing. Răzvan Hrenoschi.

 A doua carte lansată, „Iosefinul ortodox. Contribuţii monografice” a preotului Ionel Popescu prezintă numeroase informaţii din istoria parohiei timişorene Iosefin, referitoarea la biserica cu hramul „ Naşterea Maicii Domnului”, corul parohial, tipografia parohială, biblioteca şi cantina socială a parohiei, precum şi despre activităţile misionar- filantropice şi culturale organizate de-a lungul anilor.

Cele două volume, „Biserici şi temple”, respectiv, „Iosefinul ortodox. Contribuţii monografice”, pot fi achiziţionate de la librăriile Arhiepiscopiei Timişoarei, precum şi de la pangarul Catedralei mitropolitane din Timişoara.

Comments are closed.