Canonul cel Mare la Catedrala Mitropolitană din Timişoara

Cu binecuvântarea Înalt Preasfinţitului Nicolae, Mitropolitul Banatului, luni, 19 martie, începând cu ora 17:00, Preasfinţitul Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei, a săvârşit Slujba Canonului Sfântului Andrei Criteanul la catedrala mitropolitană din Timişoara. În cadrul slujbei, Ierarhul a fost înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi, slujitori ai sfântului lăcaş. Cu acest prilej, un număr mare de credincioşi timişoreni au luat parte la citirea primei părţi a Canonului cel Mare. În încheierea slujbei, Preasfinţitul Paisie a adresat un cuvânt de învăţătură celor prezenţi, referitor la folosul duhovnicesc al postului şi la  bucuria unirii omului cu Dumnezeu în Sfânta Taină a Euharistiei. Canonul cel Mare se citeşte fragmentar în primele patru zile ale Postului Sfintelor Paşti, iar intergal doar în ziua de miercuri din săptămâna a V-a a Postului Mare. Acesta este în primul rând o meditaţie biblică şi o rugăciune de pocăinţă şi a fost alcătuit de Sfântul Andrei, Arhiepiscopul Cretei, adormit în anul 740. Acesta cuprinde 250 de tropare sau strofe, structurate în nouă serii de cântări, compuse, la rândul lor, din stihiri scurte de pocăinţă, urmate de stihul „Miluieşte-mă Dumnezeule, miluieşte-mă!”. În încheiere, fiecare cântare conţine câte două tropare de mare importanţă dogmatică, unul închinat Preasfintei Treimi, iar celălalt Maicii Domnului. Canonul cel Mare prezintă istoria mântuirii neamului omenesc, de la căderea în păcat a protopărinţilor, Adam şi Eva, şi până la Pătimirile şi Învierea Domnului. Totodată, slujba exprimă pocăinţa şi dorinţa de îndreptare a omului căzut în păcat şi biruit de patimi. Astfel, prin conlucrarea şi participarea credincioşilor la actul pocăinţei şi al despătimirii, aceştia pun început bun în călătoria lor duhovnicească  spre Înviere.

Comments are closed.