Capacitate preoţească – sesiunea martie 2014

În conformitate cu Metodologia pentru obţinerea gradelor profesionale în preoţie de către personalul clerical, aprobată de Sfântul Sinod prin hotărârea 1199/2008, Permanenţa Consiliului Eparhial din 16 ianuarie 2014 a aprobat organizarea examenului de capacitate preoţească – sesiunea martie 2014.  La examenul de capacitate preoţească se pot înscrie doar licenţiaţii în Teologie Pastorală, cei care doresc hirotonia întru preot, precum şi preoţii şi diaconii ce nu l-au promovat.

Întrucât examenul de capacitate preoţească are valabilitate un an de zile pentru cei care au obţinut media sub 9,00 şi doi ani valabilitate pentru cei care au promovat cu cel puţin media 9,00, se pot înscrie şi candidaţii care au depăşit condiţiile enunţate.

Examenul va consta:

  • într-o probă eliminatorie – testare psihologică ce se va desfăşura marţi, 11 martie a.c., ora 9;
  • testarea de specialitate: se vor susţine probele scrise (dogmatică şi morală; IBU şi IBR) şi probele orale (exegeză NT, predică, cateheză, tipic şi liturgică, cântare, legislaţie şi administraţie bisericească) în ziua de 20 martie, ora 8,00 la Centrul eparhial din Timişoara, B-dul. C.D. Loga nr. 7.

Înscrierea se va face la Centrul eparhial (la Sectorul învăţământ) în perioada 10 – 28 februarie a.c.

Dosarul de înscriere va cuprinde:

  1. cerere către Înaltpreasfinţitul Arhiepiscop şi Mitropolit Nicolae;
  2. copii după actele de studii: diplomă de licenţiat în teologie pastorală, master, doctorat şi foile matricole;
  3. copie B.I./C.I.;
  4. dovadă de la Centrul eparhial că nu are impedimente canonice la hirotonie.

Alăturat anexăm programa pentru examen şi bibliografia selectivă:

Predici,   Liturgică și Tipic,   Legislație și Administrație,
Istorie Bisericească Universală – Istoria Bisericii Ortodoxe Române
,
Exegeza Noului Testament,   Dogmatică și morală,
Cateheze,   Cântare bisericească.

Comments are closed.