Capacitate preoţească – sesiunea octombrie 2013

În conformitate cu Metodologia pentru obţinerea gradelor profesionale în preoţie de către personalul clerical, aprobată de Sfântul Sinod prin hotărârea 1199/2008 şi pe temeiul hotărârii Permanenţei Consiliului Eparhial din 9 iulie 2013, susţinerea examenului de capacitate preoţească va avea loc miercuri, 2 octombrie 2013, ora 8:00, la Centrul eparhial din Timişoara, B-dul. C.D. Loga nr. 7. Se pot înscrie licenţiaţii în Teologie Pastorală, cei care doresc hirotonia întru preot, precum şi preoţii şi diaconii ce nu l-au susţinut.

Examenul de va consta din două probe scrise (dogmatică şi morală; IBU şi IBR) şi şase probe orale (exegeză NT, predică, cateheză, tipic şi liturgică, cântare, legislaţie şi administraţie bisericească).

Înscrierea se va face la Centrul eparhial (la Sectorul învăţământ) în perioada 2 – 18 septembrie a.c. Dosarul de înscriere va cuprinde: a) cerere către Înaltpreasfinţitul Arhiepiscop şi Mitropolit Nicolae; b) copii după actele de studii: diplomă de licenţiat în teologie pastorală, master, doctorat şi foile matricole; c) copie B.I./C.I.; d) dovadă de la Centrul eparhial că nu are impedimente canonice la hirotonie.

Alăturat anexăm programa pentru examen şi bibliografia selectivă:

Cântare Bisericească
Cateheze
Dogmatică şi Morală
Exegeză Noul Testament
Istorie Bisericească Universală şi Istorie Bisericeacă Română
Legislaţie şi Administraţie
Liturgică şi Tipic
Predici

Comments are closed.