Ceas aniversar la Mănăstirea Luncanii de Sus

Cu binecuvântarea Înalt Preasfinţitului Nicolae, Mitropolitul Banatului, cu purtare de grijă a Preasfinţitului Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei, în prezenţa pr. Bujor Păcurar, protopopul  Făgetului, cu găzduirea   maicii Filoteia, stareţa mănăstirii Luncani, absolvenţii Seminarului Teologic din Caransebeş, promoţia 1988, s-au întâlnit la ceas aniversar  cu profesorii lor de odinioară,  sub blanda îndrumare a părintelui Diriginte, pr. prof. dr. Nicolae Morar. Festivitatea a început cu slujba  de Te-Deum, urmată de un parastas în memoria profesorilor şi colegilor, trecuţi la Domnul. Părintele Popa Cristian, de la parohia Mihai Bravu din Bucureşti s-a adresat celor prezenti, vorbind  despre puterea şi foloasele rugăciunii în viaţa preoţilor şi a credincioşilor. În trapeza mănăstirii s-au desfăşurat orele de dirigenţie şi duhovnicie în cadrul cărora pr. Nicolae Morar a subliniat faptul că acestea nu sunt ,,ore” ci momente pline de emoţie, suspans şi intensă reflecţie duhovnicească. Ziua s-a încheiat cu o agapă frăţească, în cadrul căreia au fost rememorate momente speciale din viaţa de odinioara a elevilor seminariţti, absolvenţi  ai promoţiei 1988.

Comments are closed.