COMUNICAT DE PRESĂ

Foto: Permanenta Consiliului eparhial

Urmare articolului intitulat „Catedrala îşi vrea amvonul înapoi” apărut în ziarul Ziua de Vest din 10 iunie 2013, sub semnătura doamnei Lia Lucia Epure, în legătură cu  înlocuirea  amvonului şi montarea a două icoane în interiorul Catedralei Mitropolitane „Sfinţii Trei Ierarhi” din Timişoara, Permanenţa Consiliului Eparhial, prezidată de Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop şi Mitropolit Nicolae, face următoarele precizări:

– cele două icoane reprezentând chipul Mântuitorului Iisus Hristos şi a Maicii Domnului cu Pruncul, pictate pe lemn, au fost amplasate în nişele din partea dreaptă, respectiv stânga, în zona frontală a naosului cu binecuvânatarea Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop şi Mitropolit Nicolae, dată în şedinţa Permanenţei Consiliului Eparhial;

– icoanele nu afectează valoarea arhitecturală a spaţiului interior şi a fondului cultural patrimonial, iar montarea lor are avizul favorabil din partea Direcţiei pentru Cultură, Culte şi Patrimoniu Cultural Naţional a Judeţului Timiş;

–  aceste două icoane sunt pictate pe lemn, în stil bizantin, cu foiţă de aur  şi respectă canoanele erminiei bizantine, fiind executate de un pictor iconar bisericesc autorizat de către Comisia de Pictură Bisericească a Patriarhiei Române;

– referitor la amvonul “cu vultur”, de mai mulţi ani Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Nicolae a dispus nefolosirea lui din cauza deteriorării structurii lemnoase. Astfel, atât Chiriarhul cât şi slujitorii catedralei au rostit cuvântul de învăţătură doar de la amvonul central, folosit şi pentru citirea sfintei Evanghelii;

– o comisie de specialişti, sub directa îndrumare a doamnei prof. univ. dr. Doina Mihăilescu – expert restaurator patrimoniu mobil, atestat de către Ministerul Culturii şi Cultelor – se va ocupa de conservarea şi restaurarea amvonului.

– ulterior procesului de resturare, amvonul va fi expus în cadrul colecţiei muzeale a Mitropoliei Banatului.

Permanenţa Consiliului Eparhial

 

 

Comments are closed.