Concurs de pictură cu tematică religioasă la Timişoara

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Mitropolit Nicolae al Banatului, Arhiepiscopia Timişoarei, Inspectoratul şcolar judeţean Timiş şi Şcoala cu clasele I-VIII nr. 30 din Timişoara au organizat sâmbătă, 27 martie în incinta şcolii, începând cu ora 9, a saşea ediţie a Concursului de pictură cu tematică religioasă închinat marelui praznic al Învierii Domnului. Au participat elevii claselor I-XII selecţionaţi de profesorii de religie şi de educaţie plastică ai şcolilor timişene, care i-au şi însoţit la concurs. Subiectele alese au avut în centrul atenţiei viaţa Mântuitorului în imagini de la Întrupare până la Înălţarea Sa de pe pământ. Juriul a avut în componenţă atât clerici cât şi mireni, profesori de specialitate. Premiile acordate de Arhiepiscopia Timişoarei au fost însoţite de diplome şi iconiţe cu Domnul Iisus Hristos şi Maica Domnului având imprimate pe verso “Simbolul de Credinţă” şi rugăciunea “Tatăl nostru”.

Leave a Reply