Concurs şcolar de creaţie literar-religioasă

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Mitropolit Nicolae al Banatului eparhia noastră în colaborare cu Inspectoratul şcolar judeţean Timiş şi Colegiul naţional “Ana Aslan” din Timişoara organizează vineri, 5 martie a.c., orele 15, în sala de festivităţi a colegiului, premierea elevilor participanţi la Concursul şcolar judeţean de creaţie literar-religioasă cu tema: “Rolul familiei în educarea tinerilor”, ajuns la a cincea ediţie sub coordonarea profesoarei de religie Lavinia Bloju. Se vor acorda diplome şi premii celor care au scris cele mai bune eseuri şi poezii, ce vor fi publicate în foaia religioasă “Invierea”. Toţi participanţii vor primi iconiţe şi cărţi din colecţia “Biblioteca Bunului Creştin” a editurii mitropolitane, referitoare la Crezul Ortodox. Din partea Centrului eparhial va participa consilierul cultural preot Zaharia Pereş.

Leave a Reply