Concursul judeţean de religie Sfântul Iosif cel Nou de la Partoş, ediţia a III-a

Şi anul acesta, Concursul judeţean de Religie Sfântul Iosif cel Nou de la Partoş se va desfăşura în cadrul parteneriatului educaţional dintre Inspectoratul Şcolar Judeţean Timiş şi Arhiepiscopia Ortodoxă Română a Timişoarei în conformitate cu programa şcolară la Religie ortodoxă şi cu curriculumul proiectului Bisericii Ortodoxe Române ,,Hristos împărtăşit copiilor”.

I. Tema şi secţiunile concursului:

       Anul acesta tema Concursul Judeţean de Religie Sfântul Iosif cel Nou de la Partoş  este “CULTURĂ ŞI CREDINŢĂ – SPOVEDANIA”. Tema concursului stă în strânsă legătură cu proclamarea anului 2014 de către Patriarhia Română ca Anul omagial EUHARISTIC ŞI AL  SFINŢIILOR MUCENICI BRÂNCOVENI.

       Concursul va avea cinci secţiuni pe tema dată:

clasele II-IV: – memorare şi recitare de poezie religioasă;

                        – realizare de desen religios (în ziua concursului).

clasele V-VIII: – interpretare de pricesne;

                        – scriere şi prezentare de eseu religios;

                        – realizare de desen religios (în ziua concursului).

II. Obiectivele concursului:

1. Formarea virtuţilor creştine şi consolidarea deprinderilor de comportament religios-moral;

2. Încadrarea cât mai bună a elevilor în viaţa bisericească şi socială;

3. O colaborare cât mai bună între preot şi profesorul de Religie;

4. Formarea continuă a cadrelor didactice şi a preoţilor.

III. Desfăşurarea concursului:

            Grupul ţintă sunt elevii de nivel: primar şi gimnazial din şcolile şi parohiile judeţului Timiş. Desfăşurarea concursului cuprinde trei etape:

         – una locală: în  fiecare şcoală / parohie, până la data de 31.05.2014;

       – una zonală: între 2.06.2014 şi 06.06.2014, în 10 centre zonale: la Parohia ,,Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel” Timişoara, Giarmata Vii, Topolovăţu Mare, Iecea Mare, Beregsăul Mic, Deta, Făget, Gătaia, Lugoj şi Sânnicolau Mare.

          – una finală, la Centrul Eparhial Timişoara, în data de 12.06.2013.

Concursul judeţean de Religie Sfântul Iosif cel Nou de la Partoş este rodul unei bune colaborări educaţionale între Arhiepiscopia Timişoarei şi Inspectoratul Şcolar Judeţean Timiş, avându-se în vedere atingerea idealului educaţional propus de Legea învăţământului, inclusiv formarea etică şi morală a elevilor pentru buna lor integrare în societatea românească actuală.

Informaţii suplimentare pot fi obţinute din conceptul concursului aflat la adresa: mitropolia-banatului.ro/concurs

Comments are closed.