Concursul Judeţean de Religie „Sfântul Iosif cel Nou de la Partoş”

Începând cu luna ianuarie a.c. se desfăşoară prima ediţie a Concursului Judeţean de Religie „Sfântul Iosif cel Nou de la Partoş”, la nivelul tuturor parohiilor din eparhie, în parteneriat cu şcolile de pe raza fiecărei parohii. Acest concurs este un parteneriat educaţional între Arhiepiscopia Timişoarei şi Inspectoratul Şcolar Judeţean Timiş. În conformitate cu Anul omagial 2012, tema concursului din acest an este „Tămăduire şi sfinţenie”.

Concursul are ca obiectivele:

1. Formarea virtuţilor creştine şi consolidarea deprinderilor de comportament religios-moral;

2. Integrarea  elevilor în viaţa socială şi bisericească;

3. O colaborare cât mai bună între preot şi profesorul de Religie;

4. Formarea continuă a cadrelor didactice şi a  preoţilor.

Competiţia se va desfăşura pe trei secţiuni: interpretare de poezie religioasă la clasele II-IV, eseu religios la clasele V-VIII şi desen religios la clasele II-VIII.

Concursul se va desfăşura în mai multe etape:

 locală la nivel de şcoală şi parohie, până la data de  29.02.2012;

zonală între 12-29 martie 2012, în 11 centre zonale: două la Mitropolia Banatului, Liceul Pedagogic ,,Carmen Sylva” din Timişoara, Belinţ, Comloşu Mare, Deta, Iecea Mică,  Făget, Gătaia, Lugoj şi Variaş;

finală la Timişoara: la Centrul Eparhial, în data de  5.04.2012.

Informaţii suplimentare pot fi obţinute din conceptul concursului aflat la adresa:

http://mitropolia-banatului.ro/?page_id=5127

Comments are closed.