Concursul spectacol „Bucuria de a fi creştin”

În perioada 22 – 26 aprilie 2013 s-a desfăşurat etapa la nivel de protopopiat a Concursului „Bucuria de a fi creştin”. Concursul s-a adresat copiilor, cu vârsta cuprinsă între 9 şi 15 ani, preoţilor şi profesorilor de religie implicaţi în proiectele catehetice „Hristos împărtăşit copiilor” şi  „Alege Şcoala!”.

Competiţia s-a desfăşurat pe trei secţiuni: a) interpretarea unui cântec religios (preferabil din perioada Triodului ori cea pascală) sau a unui cântec popular; b) recitarea unei poezii religioase sau populare cu caracter patriotic/religios şi c) interpretarea unui text literar în proză (popular sau cu caracter religios).

 În urma evaluării de către membrii juriului s-a stabilit clasamentul final la nivelul celor şase protopopiate, corespunzător celor trei secţiuni ale concursului:

a) interpretarea unui cântec religios: Belean Petronia (parohia Timişoara Dacia), Nandrea Mirela (Recaş II), Roxana Rozovlean (Sânandrei), Nectaria Şuca (Variaş), Ana-Maria Nemeş (Iecea Mică), Ionele Andrea (Iosifalău), Irimie Mădălina (Temeresti), Brulincu Rodica (Birda);

b) recitarea unei poezii religioase sau populare: Bireescu Andra (parohia Timişoara Dacia), Daniela Dineş (Sânandrei), Ana-Maria Tomescu (Comloşu  Mare),  Piţ Alexandra (Iecea Mică), Balaci Ionuţ Alex (Păru), David Doris Anisia (Gladna Română), Oniga David (Gătaia);

c) interpretarea unui text literar în proză: Ursa Daniela-Florinela (Fibiş), Idriceanu Bianca (Maşloc), Denisa Androvics (Timişoara Fratelia), Raluca Stăjerean (Satchinez), Musteaţă Raul (Lugoj I), Avram Malina (Temereşti).

Copiii desenmaţi câştigători vor participa la spectacolul-concurs ce se va desfăşura la nivelul eparhiei în ziua de joi, 9 mai 2013, ora 10, în cadrul căruia vor fi stabiliţi câştigătorii etapei eparhiale a concursului.

În perioada 20 – 21 mai 2013 se va organiza la nivelul Patriarhiei premierea câştigătorilor la nivelul eparhiilor.Scopul concursului este de a cultiva dragostea față de ţară şi de Biserica Ortodoxă Română şi de a-i educa pe copii în sensul respectării valorilor tradiţionale şi a afirmării propriei identităţi religioase, culturale şi naţionale, în contextul unei lumi seculare şi secularizante.

Comments are closed.