Concursul „Copilul învaţă iubirea lui Hristos” în Arhiepiscopia Timişoarei

       În perioada 7-10 mai, va avea loc etapa eparhială a  concursului naţional de miniproiecte de educaţie social-filantropică „Copilul învaţă iubirea lui Hristos”, la nivelul Arhiepiscopiei Timişoarei. Concursul este iniţiat de Patriarhia Română şi dedicat Anului omagial al Sfântului Maslu şi al îngrijirii bolnavilor.

Între manifestările culturale, programate cu prilejul anului omagial, Sectorul Teologic-Educaţional al Patriarhiei Române organizează Concursul naţional de miniproiecte „Copilul învaţă iubirea lui Hristos”. Concursul se adresează copiilor, preoţilor şi profesorilor de religie implicaţi în Programul catehetic „Hristos împărtăşit copiilor”. Scopul acestuia este de a cultiva dragostea faţă de semeni şi de a-i educa pe copii în sensul ajutorării semenilor aflaţi în suferinţă: bătrâni bolnavi, singuri, copii abandonaţi sau în situaţii speciale, familii sărace. În Arhiepiscopia Timişoarei, aproximativ 300 de copii, din cele şaşe protopopiate ale eparhiei, Timişoara I, Timişoara II, Lugoj, Făget, Deta şi Sânnicolau Mare, au participat la faza pe protopopiat a concursului de miniproiecte social- filantropice. Cu binecuvântarea Înalt Preasfinţitului Părinte Nicolae, Mitropolitul Banatului, etapa eparhială va avea loc la Timişoara în perioada 7-10 mai. Evenimentul se va desfăşura în sala de festivităţi a reşedinţei mitropolitane, în  prezenţa Preasfinţitului Părinte Paisie Lugojanul, episcop- vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei. În cadrul acestei etape vor fi premiate cele mai bune trei miniproiecte ale echipelor de copiii de la parohiile timişene. Evaluarea se va face de o comisie de jurizare, formată din preoţi şi profesori de specialitate, care nu fac parte din echipele concurente. Pentru fiecare dintre miniproiectele înscrise în concurs, fiecare evaluator poate acorda maximum 100 de puncte, astfel: 30 p. – conceperea miniproiectului (creativitate – 10 p., complexitate – 10 p., prezentare – 10 p.); 20 p. – stângere de fonduri (creativitate – 10 p., diversitatea factorilor implicați – 10 p.); 40 p. – aplicarea miniproiectului (atingerea obiectivelor – 10 p., promovare – 10 p., mărturii ale beneficiarilor – 10 p., eficienţă şi continuitate – 10 p.); 10 p. – oficiu. Miniproiectul câştigător va fi premiat în data de 21 mai, în cadrul unei ceremonii organizate la Palatul Patriarhiei din Bucureşti. La nivel naţional, va fi premiată câte o echipă din fiecare eparhie – cea care a obţinut Premiul I, reprezentată la ceremonia de premiere din 21 mai 2012 de preotul coordonator şi de un copil. Cele 29 de echipe din ţară vor primi diplome şi premii în obiecte. Preotul coordonator şi reprezentantul echipei de copii vor fi premiaţi, cu ocazia hramului Catedralei Patriarhale, de Preafericitul Părinte Patriarh Daniel.

Comments are closed.