Conferinţă despre Valoarea terapeutică a Tainei Sfintei Mărturisiri la Timişoara

 Joi, 3 aprilie, de la ora 18,00, în Amfiteatrul A1/2 al Universităţii de Vest din Timişoara a avut loc conferinţa „Valoarea terapeutică a Tainei Sfintei Mărturisiri”, susţinută de pr. prof. dr. Dumitru Megheşan, decanul Facultăţii de Teologie Ortodoxă din Oradea.

 La eveniment au participat clerici din eparhie, profesori şi studenti teologi, şi un numeros public dornic să afle şi să înţeleagă valoarea terapeutică pe care o are Taina Sfintei Mărturisiri. Seria conferintele prepascale se va incheia joi, 10 aprilie cu susţinerea conferinţei cu tema Dimensiunea euharistică a succesiunii apostolice”, de pr. prof. dr. Ioan Bizău, Facultatea de Teologie Ortodoxă, Cluj-Napoca

Conferinţele prepascale sub genericul CUMINECARE ŞI COMUNICARE. TAINA SFINTEI EUHARISTII ŞI TAINA SFINTEI MĂRTURISIRI sunt organizate de Arhiepiscopia Timişoarei şi Facultatea de Litere, Istorie şi Teologie din cadrul Universităţii de Vest din Timişoara şi ASCOR Timişoara.

Comments are closed.