Conferinţă închinată Părintelui Teofil Părăian la Timişoara

Cu binecuvântarea Înalt Preasfinţitului Nicolae şi cu purtarea de grijă a Preasfinţitului Paisie Lugojanul, marţi, 14 mai,  a debutat la Timişoara seria anuală de conferinţe închinate duhovnicului de la Mănăstirea Sâmbăta de Sus, Arhimandritul Teofil Părăian. Evenimentul s-a desfăşurat în Aula Magna a Universităţii de Vest din Timişoara şi a avut ca invitat pe pr. dr. Cornel Toma, parohul bisericii Sfântul Mina- Nouă din  Braşov, care a susţinut conferinţa intitulată „Spiritualitatea euharistică în Biserica Ortodoxă”, în prezenţa a numeroşi timişoreni. În zilele următoare vor conferenţia Preasfinţitul dr. Sofian Braşoveanul, Episcop- vicar al Arhiepiscopiei Germaniei, Austriei şi Luxemburgului şi pr. Conf. dr. Constantin Necula, de la Facultatea de Teologie din Sibiu. Întâlnirile de spiritualitate închinate “ Părintelui Bucuriei” au loc în Aula Magna a Universităţii de Vest din Timişoara, începând cu ora 19:00, şi sunt adresate tuturor celor care l-au cunoscut şi s-au împărtăşit din cuvintele ziditoare de suflet ale părintelui Teofil Părăian. Moderatorul întâlnirilor este Conf. Univ. dr. Claudiu Arieşan, de la Universitatea de Vest din Timişoara. Delegatul Centrului eparhial la acest eveniment a fost pr. Zaharia Pereş, consilier cultural al Arhiepiscopiei Timişoarei.

Comments are closed.