Conferinţa „Surâsul divin şi experienţa bucuriei în spiritualitatea răsăriteană”

Cu binecuvântarea Înalt Preasfinţitului Nicolae, Mitropolitul Banatului şi în prezenţa Preasfinţitului Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei, miercuri, 15 mai, la Timişoara a avut loc conferinţa închinată duhovnicului de la Mănăstirea Sâmbăta de Sus, Arhimandritul Teofil Părăian. Evenimentul s-a desfăşurat în Aula Magna a Universităţii de Vest din Timişoara şi a avut ca invitat pe Preasfinţitul dr. Sofian Braşoveanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Germaniei, Austriei şi Luxemburgului, care a susţinut conferinţa intitulată „Surâsul divin şi experienţa bucuriei  în spiritualitatea răsăriteană”. „Tema conferinţei are ca punct de plecare zâmbetul părintelui Teofil Părăian, un părinte al bucuriei duhovniceşti şi al slujirii întru adevăr. Părintelui Teofil îi plăcea mult Psalmul XX, „îl vei veseli pe dânsul întru bucurie cu faţa Ta”, motiv pentru care, în ultimele conferinţe susţinute a abordat tema surâsului lui Dumnezeu. Conferinţa aduce în atenţie zâmbetul lui Dumnezeu, surâul divin, ce este el, cum poate fi perceput şi cum poate să răspundă omul chemării divine. Părintele Teofil insista pe ideea că Dumnezeu ne zâmbeşte şi prin aceasta ne cheamă să îi zâmbim şi noi Lui, căci experienţa bucuriei  înseamnă că omul se află sub binecuvântarea şi ocrotirea lui Dumnezeu”, a menţionat Preasfinţitul Sofian Braşoveanul. Alături de studenţii şi profesorii de la Facultatea de Litere, Istorie şi Teologie,  au participat numeroşi timişoreni, veniţi pentru cuvântul de învâţătură al Preasfinţitului Sofian, dar şi de a-şi aduce aminte de frumoasele învăţături şi îndemnuri ale Părintelui Teofil Părăian, păstrate vii în sufletele credincioşilor timişoreni.

De asemenea, cu binecuvântarea Înalt Preasfinţitului Nicolae şi la invitaţia Preasfinţitului Paisie Lugojanul, joi, 16 mai, Preasfinţitul Siluan, Episcopul Eparhiei Ortodoxe Române din Ungaria a fost prezent la Catedrala mitropolitană cu hramul „Sfinţii Trei Ierarhi” din Timişoara. Cu acest prilej, ierarhii, înconjuraţi de un sobor de preoţi şi diaconi au săvârşit Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie, iar la final a fost săvârşită slujba de pomenire a vrednicului de amintire Arhimandritul Teofil Părăian.

Comments are closed.