Conferinţe duhovniceşti la Universitatea de Vest

 Mâine, de la ora 19:00, în Aula Magna a Universităţii de Vest din Timişoara va avea loc conferinţa „Viaţa de familie – fericire, durere sau divertisment“, susţinută de biofizicianul dr. Virgiliu Gheorghe Vlăescu. Evenimentul este organizat de ASCOR Timişoara, Asociaţia ProLogos şi Asociaţia „Familia Ortodoxă“. O altă întâlnire de dialog duhovnicesc va avea loc joi, 3 aprilie, de la ora 18:00, în amfiteatrul A1/2 al Universităţii de Vest, invitat fiind pr. prof. dr. Dumitru Megheşan de la Facultatea de Teologie Ortodoxă Oradea. Conferinţa intitulată „Valoarea terapeutică a Tainei Sfintei Mărturisiri“ face parte din ciclul de conferinţe prepascale naţionale, demarate sub genericul „Cuminecare şi Comunicare. Taina Sfintei Euharistii şi Taina Sfintei Mărturisiri“, organizate de Arhiepiscopia Timişoarei, Universitatea de Vest, Facultatea de Litere, Istorie şi Teologie şi ASCOR Timişoara.

Comments are closed.