Conferinţe preoţeşti

Potrivit celor stabilite de Consiliul Eparhial în perioada 12-19 octombrie se desfăşoară în protopopiatele din eparhia noastră conferinţele preoţeşti de toamnă, având tema: „Problemele tinerilor şi implicarea Bisericii în rezolvarea lor”. Conferinţele sunt precedate de oficierea obişnuitului Te-Deum, în cadrul căruia unul dintre preoţi rosteşte predica Duminicii următoare. În partea a doua a conferinţei se analizează modul de administrare şi îngrijire a cimitirelor parohiale.

Până acum s-au desfăşurat conferinţele de la protopopiatul Deta (12 octombrie), unde Centrul eparhial a fost reprezentat prin Prea Sfinţitul Episcop-vicar Paisie Lugojanu şi P.On. Părinte consilier cultural Zaharia Pereş şi de la protopopiatul Sânnicolau Mare (13 octombrie), Centrul eparhial fiind reprezentat prin Prea Sfinţitul Episcop-vicar Paisie şi P.On. Părinte consilier social Cristian Pavel. Datele la care vor avea loc conferinţele următoare sunt: protopopiatul Lugoj – 15 octombrie; protopopiatul Timişoara – 16 octombrie şi protopopiatul Făget – 19 octombrie.

Leave a Reply