Conferinţe preoţeşti în Arhiepiscopia Timişoarei

Cu binecuvântarea Înalt Preasfinţitului Nicolae, Mitropolitul Banatului şi cu purtarea de grijă a Preasfinţitului Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei, în perioada 23-31 mai, în Arhiepiscopia Timişoarei se vor desfăşura Conferinţele preoţeşti. Pe temeiul celor hotărâte de Sfântul Sinod tema din acest an a conferinţelor va fi „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena, promotori ai libertăţii religioase şi susţinători ai bisericii”.

Datele la care vor avea loc conferinţele în cele şase protopiate sunt:

Protopopiatul Deta                              28 mai

Protopopiatul Făget                             24 mai

Protopopiatul Lugoj                             27 mai

Protopopiatul Sânnicolau Mare            31 mai

Protopopiatul Timişoara I                    29 mai

Protopopiatul Timişoara II                   23 mai

Conferinţele vor fi precedate de obişnuitul Te-Deum, în cadrul căruia unul din preoţi va rosti predica duminicii următoare.

Comments are closed.