Conferinţe prepascale în Arhiepiscopia Timişoarei

Facultatea de Litere, Istorie şi Teologie din cadrul Universităţii de Vest din Timişoara, în colaborare cu Arhiepiscopia Ortodoxă Română a Timişoarei, organizează ciclul de conferinţe prepascale, cu tema „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena, promotori ai libertăţii religioase şi susţinători ai Bisericii”. Evenimentul este organizat ca urmare a hotărârii Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române nr. 8576 / 7 noiembrie 2011, cu privire la declararea anului 2013 ca „Anul omagial al Sfinţilor Împăraţi Constantin şi Elena”, cu prilejul împlinirii a 1700 de ani de la Edictul de toleranţă religioasă de la Milano (313). Astfel, renumiţi profesori de Teologie vor susţine referate pe tema celebrării „ Anului omagial al Sfinţilor Împăraţi Constantin şi Elena”. Întâlnirile se vor desfăşura în perioada 28 martie – 25 aprilie după cum urmează: 28 martie, „Creştinism şi politeism în perioada lui Constantin cel Mare şi după el”, pr. conf. dr. Nicolae Morar (Facultatea de Teologie din Timişoara); 4 aprilie, „Biserică şi stat în timpul lui Constantin cel Mare”, lect. dr. Remus Feraru (Facultatea de Teologie din Timişoara); 11 aprilie, „Libertatea ca exerciţiu duhovnicesc”, pr. conf. dr. Constantin Necula (Facultatea de Teologie din Sibiu); 18 aprilie, „Lupta Bisericii pentru apărarea şi formularea dreptei credinţe în timpul împăratului Constantin cel Mare”, pr. prof. dr. Ştefan Buchiu (Facultatea de Teologie din Bucureşti); 25 aprilie, „Sfântul împărat Constantin cel Mare în scrierile istoricului Eusebiu de Cezareea”, pr. conf. dr. Mihai Săsăujan (Facultatea de Teologie din Bucureşti). Conferinţele se vor desfăşura în Aula Magna a Universităţii de Vest începând cu ora 18:00 şi sunt dedicate studenţilor teologi, precum şi tuturor celor care doresc să aprofundeze cunoştiinţele legate de activitatea deosebită a Sfinţilor Împăraţi Constantin şi maica sa Elena în decursul istoriei Sfintei noastre Biserici. În încheierea fiecărei de seri de conferinţe, corul Facultăţii de Teologie din Timişoara, condus de diac. Laurian Popa, va susţine un recital coral specific perioadei Postului Mare.

 

Comments are closed.