Consiliul Eparhial al Arhiepiscopiei Timişoarei s-a întrunit în şedinţă de lucru

Cu binecuvântarea Înalt Preasfinţitului Părinte Nicolae, Mitropolitul Banatului, s-a întrunit ieri în şedinţă lunară de lucru Consiliul Eparhial al Arhiepiscopiei Timişoarei, sub preşedinţia Preasfinţitului Părinte Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al eparhiei. După rostirea rugăciunii Tatăl nostru, au fost discutate probleme curente ale secţiilor: administrativ-bisericească, culturală, economică, asistenţă socială şi patrimoniu.
Pe ordinea de zi a lucrărilor Consiliului Eparhial s-a discutat în cadrul Secţiei administrativ-bisericească hotărârea Sfântului Sinod referitoare la Ectenia specială ce se va rosti în timpul slujbelor pentru Catedrala Mântuirii Neamului. Totodată, s-a discutat despre rezultatul examenului de selecţie organizat în vederea ocupării postului vacant de preot de la Parohia “Sfântul Ilie” Fabric, Protopopiatul Timişoara II. În cadrul aceleiaşi secţii, părintele Ionel Popescu, vicar-administrativ al arhiepiscopiei, a mai prezentat şi o serie de probleme privind mişcarea personalului neclerical, precum şi completarea posturilor vacante de preot de la parohiile Jebel, din Protopopiatul Deta, Leucuşeşti, din Protopopiatul Făget, Beregsău Mic şi Sânmihaiu Român, din Protopopiatul Timişoara I. Întrunirea a continuat cu intervenţia părintelui consilier Zaharia Pereş, care a prezentat informaţii despre realizarea unui film documentar cu privire la colecţia de artă veche bisericească de la Catedrala mitropolitană, precum şi despre lansarea noii pagini electronice a eparhiei. Întrunirea s-a încheiat cu discuţiile din cadrul Departamentului economic al eparhiei, în cadrul căruia s-au expus o serie de probleme curente, acestea fiind înaintate spre analizare Consiliului Eparhial.

Comments are closed.