Copie a icoanei Maicii Domnului “Panthanasa” adusă în Banat

       Vineri, 28 octombrie, cu binecuvântarea Înalt Preasfinţitului Părinte Nicolae, Mitropolitul Banatului, o copie a icoanei  Făcătoare de Minuni „ Panthanasa”, de la Sfânta Mănăstire Vatoped, din Muntele Athos, a fost adusă la catedrala mitropolitană din Timişoara. La iniţiativa arhim. Simeon Stana, exarhul mănăstirilor din cuprinsul Arhiepiscopiei Timişoarei, prin bunăvoinţa credincioşilor şi a pr. paroh Petru Ardelean, din parohia Chişlaca, protopopiatul Ineu, din Arhiepiscopia Aradului icoana a poposit pentru câteva ceasuri în oraşul de pe Bega. Aceasta a fost pusă spre închinare credincioşilor timişoreni, timp în care a fost citit acatistul Maicii Domnului Panthanasa, videcătoarea de cancer.

      În cursul aceleiaşi zile, delegaţia preoţilor care însoţesc icoana a poposit şi la Facultatea de Teologie din Arad, iar apoi au  aşezat cu mare cinste sfânta icoană în biserica cu hramul „ Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil ” a parohiei Chişlaca, din protopopiatul Ineu.

Comments are closed.