Copiii de la Centrul Educaţional din Făget, împărtăşiţi cu Sfintele Taine

La începutul acestei săptămâni, cei 25 de copii beneficiari ai Centrului Educaţional „Patriarh Miron Cristea“ din Făget-Timiş au participat la Sfânta Liturghie oficiată la biserica cu hramul „Adormirea Maicii Domnului“ a Parohiei Făget II. Cu această ocazie, copiii s-au spovedit şi s-au împărtăşit. „Aflându-ne într-o perioadă deosebită din cursul anului bisericesc, Postul Sfintelor Paşti, copiii s-au mărturisit, iar în cadrul Sfintei Liturghii s-au împărtăşit cu Trupul şi Sângele Mântuitorului nostru Iisus Hristos“, a precizat pr. Caius Andraşoni, coordonatorul Centrului Educaţional „Patriarh Miron Cristea“ din Făget. Centrul funcţionează în cadrul proiectului „Reţea interregională de centre educaţionale“ derulat de Asociaţia Filantropia Ortodoxă Alba Iulia în parteneriat cu Arhiepiscopia Timişoarei şi cofinanţat prin Programul Operaţional Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane 2007-2013. În cadrul centrului, 25 de copii din familii sărace sau aflaţi în risc de abandon şcolar beneficiază zilnic de o masă caldă şi o gustare rece, sprijin în efectuarea temelor şi meditaţiilor pentru scăderea riscului de eşec şcolar. De asemenea, copiii primesc şi burse sociale, rechizite şi materiale didactice. În cadrul centrelor, beneficiarii participă la activităţi de petrecere a timpului liber, de formare a deprinderilor practice şi de întreţinere a spaţiului personal. Ei sunt încurajaţi să comunice în orice ocazie, să îşi exprime sentimentele, nemulţumirile şi dorinţele într-un mod constructiv, fără a-i deranja sau leza pe ceilalţi, să înveţe să îşi cunoască şi să-şi apere drepturile prin intermediul comunicării cu ceilalţi.

Comments are closed.