Copiii din Nerău învaţă iubirea lui Hristos

       Odată cu demararea proiectului ,,Copilul învaţă iubirea lui Hristos” la nivelul Patriarhiei Române , copiii din grupele de cateheză a parohiei Nerău, din protopopiatul Sânnicolau Mare, îndrumaţi de pr. paroh Cezar-Călin Cojocaru,  au pus bazele mai multor mini-proiect educaţionale cu scopul ajutorării celor nevoiaşi. Cea mai recenta acţiune de binefacere organizată de aceştia  a avut loc în data de  25.03. a.c., când împreună cu membrii corului parohial  au desfăşurat un spectacol caritabil. Un al doilea mini- proiect al copiiilor a avut drept scop ajutorarea persoanelor vârstnice pentru a face curăţenia de primăvară în faţa caselor, lucru ce a atras admiraţia credincioşilor pentru micii „ samarineni”. O serie de alte activităţi au fost organizat în colaborare educatoarele şi învăţătoarele din localitate, dedicate în special zilei  de sărbătorire a femeii şi mamei creştine.  „ Din fondurile care sau adunat în urma acestor acţiuni caritabile s-au cumpărat alimente de bază precum, ulei, zahăr, făină , mălai, orez, paste făinoase, dar şi ciocolată pentru copiii din mai multe familii nevoiaşe. Totodată, membri echipei au adus jucări de acasă care au fost împărţite celor aflaţi în neajunsuri. Pe această cale dorim să mulţumim tuturor celor care ne-au ajutat şi ne vor sprijinit în continuare în realizarea acestor acţiuni de binefacere”, a declarat pr. paroh Cezar-Călin Cojocaru.

Comments are closed.