Corul “ Evloghia” al Patriarhiei Române, la Timişoara

Cu binecuvântarea  Înalt Preasfinţitului Nicolae, Mitropolitul Banatului, şi la invitaţia Preasfinţitului Paisie Lugojanul, Episcop- vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei, Corul Bizantin Misionar al Patriarhiei Române „ Evloghia”, condus de Arhidiacon Marius Militaru a susţinut duminică, 7 aprilie, un concert la Catedrala mitropolitană din Timişoara.  Concertul a avut loc după oficierea Slujbei Acatistului Sfântului Ierarh Iosif cel Nou de la Partoş, în prezenţa Presfinţitului Paisie Lugojanul şi a numeroşi clerici şi credincioşi timişoreni. Acesta a cuprins imne specifice perioadei Postului Mare, iar în special cântări din cadrul Liturghiei Darurilor înainte sfinţite.  În finalul conertului, Ierarhul a transmis tinerilor din corul “Evloghia” felicitările şi aprecierile timişorenilor pentru deosebita interpretare a cântărilor psaltice, precum şi pentru bucuria de a-i avea din nou ca oaspeţi ai Catedralei mitropolitane.  Totodată, Preasfinţia Sa a transmis mulţumiri Prea Fericitului Părinte Patriarh Daniel, pentru binecuvântarea acordată Corului “Evloghia ”de a concerta în oraşul nostru. Grupul de Muzică Bizantină „Evloghia” a fost înfiinţat în anul 2008, şi din încredinţarea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, a primit titlul de Cor misionar al Patriarhiei Române. Acesta participă cu binecuvântarea Întâistătătorului Bisericii noastre la slujbe religioase, în biserici din Bucureşti, din ţară, dar şi din diaspora.

Comments are closed.